WOMEN’S BASKETBALL 

Herkimer College at SUNY-Delhi (scrimmage), 11 a.m.   

CROSS COUNTRY 

Cato-Meridian Invitational, 9 a.m.   

John Bernard Invitational at Adirondack, 9:30 a.m.   

NJCAA Region III Division III championship meet at Herkimer College, 10 a.m.   

COLLEGE FIELD HOCKEY 

Endicott College at Roger Williams University, 1 p.m.   

Sage College at Houghton College, 1 p.m.   

SUNY-Cortland at SUNY-New Paltz, 1 p.m.   

Utica College at Hartwick College, 1 p.m.   

HIGH SCHOOL FOOTBALL 

Section III Class C quarterfinal: Herkimer at Clinton, noon   

Section III Class D quarterfinal: Sandy Creek at Dolgeville, 1:30 p.m.   

EIGHT-PLAYER FOOTBALL  

New York Mills at West Canada Valley, 1:30 p.m.   

Cooperstown at Tupper Lake, canceled   

COLLEGE FOOTBALL 

Utica College at SUNY-Brockport, noon   

SUNY-Cortland at St. John Fisher College, 4 p.m.   

Syracuse University at Florida State University, TBA   

MEN’S SOCCER 

Lancaster Bible College at SUNY Poly, noon   

Gallaudet University at SUNY-Cobleskill, 1 p.m.   

Utica College at Alfred University, 5 p.m.   

Corning Community College at Mohawk Valley Community College, TBA   

WOMEN’S SOCCER 

Bentley College at Le Moyne College, 11 a.m.   

St. John Fisher College at St. John Fisher College, 1 p.m.   

Buffalo State College at SUNY-Oswego, 2 p.m.   

Lancaster Bible College at SUNY Poly, 2 p.m.   

Gallaudet University at SUNY-Cobleskill, 3 p.m.   

Corning Community College at Mohawk Valley Community College, 4 p.m.   

GIRLS’ VOLLEYBALL 

Mekeel Christian Academy Tournament (Canajoharie/Fort Plain competing)   

WOMEN’S VOLLEYBALL 

SUNY-Cobleskill at Penn State University-Abington, noon   

SUNY Poly vs. Penn State University-Harrisburg at Penn State University-Abington, noon   

SUNY-Cobleskill vs. Penn State University-Harrisburg at Penn State University-Abington, 2 p.m.   

SUNY Poly at Penn State University-Abington, 2 p.m.   

Mountain Valley Conference championship hosted by No. 1 seed