BOYS’ BASKETBALL 

New York Mills at Remsen, 2:30 p.m.   

Hoosic Valley at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville, 6 p.m.   

Mohawk Valley Classic at Utica College: Hamilton vs. Edmeston, 10 a.m.; Holland Patent vs. Utica Academy of Science, noon; Cooperstown vs. Sherburne-Earlville, 2 p.m.; Herkimer vs. West Canada Valley, 4 p.m.; Vernon-Verona-Sherrill vs. Lowville Academy, 6 p.m.; Rome Free Academy vs. Utica-Proctor, 8 p.m.   

Little Falls at Sauquoit Valley, canceled   

GIRLS’ BASKETBALL 

Poland at Cooperstown, 2:30 p.m.   

Utica Girls Basketball Officials Cancer Challenge at Herkimer College: Morrisville-Eaton vs. New York Mills, noon; Madison vs. Brookfield, 2 p.m.; Camden vs. Vernon-Verona-Sherrill, 4 p.m.; and Central Valley Academy vs. Utica-Notre Dame, 6 p.m.   

WOMEN’S BASKETBALL 

Duquesne University at St. Bonaventure University, 1 p.m.   

Maine Maritime Academy at SUNY-Canton, 3 p.m.   

ICE HOCKEY 

Mohawk Valley Raiders vs. Mohonasen at JFK Arena, Rome, 1 p.m.   

SKIING 

Nordic meet at Trenton Fish and Game Club (Adirondack, Camden, Holland Patent, Old Forge and Whitesboro competing)   

BOYS’ VOLLEYBALL  

Sauquoit Valley at Chittenango, 2 p.m.   

Little Falls at Vernon-Verona-Sherrill, canceled   

Oneida at Herkimer, canceled   

GIRLS’ VOLLEYBALL 

Mt. Markham Tournament (Cooperstown competing)   

The Snow Out Tournament at Clinton (Central Valley Academy and Remsen competing)   

WRESTLING 

Leo J. Sammon Memorial Tournament at Central Valley Academy (Amsterdam, Camden, Fayetteville-Manlius, Indian River, Little Falls, Lowville Academy, Mexico, New Hartford, Poland and Vernon-Verona-Sherrill competing)   

Peru Invitational Classic (Canton, Dolgeville, Gouverneur, Malone, Ogdensburg Free Academy, Shenendehowa and South Lewis competing)   

Saratoga Invitational (Canajoharie/Fort Plain, Columbia, Corning, General Brown, Hadley-Luzerne/Lake George, Holland Patent, Niskayuna, Northern Adirondack, Norwich, South Glens Falls and Windsor competing)